Schoolwide Team

Jaime Christensen

Executive Director of Academics

Brad Nelson

Director of Finance & Development

Liz Banner

Director of Academics South

Christina Guevara

Director of Academics North

Krisanne Lewis

Related Services Director

Courtney England

Finance Department Manager

Reatha Sandberg

Finance Deptartment

Kaley King

EdTech/CTE Coordinator

Lauren Haslam

Assessment Coordinator

Amy Baker

Development Coord.

Heather Dereta

Data Specialist

Natalie Miller

Human Resources

PG Secondary Team

Liz Banner

Pleasant Grove Secondary

Director of Academics

Jill Johnson

Pleasant Grove Secondary

SpEd Coordinator

Pam Mellor

Pleasant Grove Secondary

Librarian

Courtney Benner

Pleasant Grove Secondary

Occupational Therapy

Laura Corcoran

Pleasant Grove Secondary

Speech Therapy

Taylen Arnot

Pleasant Grove Secondary

CNA

Ben Middleton

Pleasant Grove Secondary

Behavior Team

Paula Kavmark

Pleasant Grove Secondary

Strats Reading/Soc. Studies

Hailey Bayles

Pleasant Grove Secondary

Choir/Music

Matthew Kartchner

Pleasant Grove Secondary

Digital Literacy/Yearbook

Corrine Canfield

Pleasant Grove Secondary

HS Math

Tyler Cooper

Pleasant Grove Secondary

Social Studies

Samantha Sorenson

Pleasant Grove Secondary

HS Biology/ Chemistry

Jen Lynsky

Pleasant Grove Secondary

Study Hall

Josh Camp

Pleasant Grove Secondary

CTE CREATE

Laura Munn

Pleasant Grove Secondary

Reading Specialist

Kristi Ungerman

Pleasant Grove Secondary

Principal

Sarah Gilbertson

Pleasant Grove Secondary

Office Manager

Ana Beltran

Pleasant Grove Secondary

SpEd Coordinator Asst

Missy Reynolds

Pleasant Grove Secondary

Occupational Therapy

Angi Murphy

Pleasant Grove Secondary

School Psychologist

Joe Dixon

Pleasant Grove Secondary

Behavior Coordinator

Kendra Newey

Pleasant Grove Secondary

MS PE

Sarah Amundsen

Pleasant Grove Secondary

MS Social Studies

Sharon Power

Pleasant Grove Secondary

MS English

Macey Esquivel

Pleasant Grove Secondary

Physical Education

Jessica Powell

Pleasant Grove Secondary

HS English

Jonathan Parrish

Pleasant Grove Secondary

Social Studies

Spencer Sanders

Pleasant Grove Secondary

HS Transition Planning

Chantel Hawkins

Pleasant Grove Secondary

ASL

Dave Banner

Pleasant Grove Secondary

CTE CREATE

Scott Moffatt

Pleasant Grove Secondary

Assistant Principal

Cristina Martinez

Pleasant Grove Secondary

Administrative Asst.

Kellie Lake

Pleasant Grove Secondary

SpEd Coordinator Asst

Chanelle Pena

Pleasant Grove Secondary

Speech Therapy

Carlee Cooper

Pleasant Grove Secondary

Mental Health Specialist

Julia Taylor

Pleasant Grove Secondary

Testing Specialist

Josh Banner

Pleasant Grove Secondary

MS Science

Stacey Sanchez

Pleasant Grove Secondary

MS FACS

Leslie Burker

Pleasant Grove Secondary

MS Math

Andrew Delcamp

Pleasant Grove Secondary

HS Math

Rebekah Nagata

Pleasant Grove Secondary

HS English

Gloria Cuevas

Pleasant Grove Secondary

Social Studies/Health

Olivia Green

Pleasant Grove Secondary

HS Art

Tyler Aldrich

Pleasant Grove Secondary

Spanish/SBO

Amanda Taylor

Pleasant Grove Secondary

CTE/PAES Lab

Debbie Cullimore

Pleasant Grove Secondary

Business Manager

Clark Bayles

Pleasant Grove Secondary

Counselor

Tristan Beck

Pleasant Grove Secondary

Instructional Coach HS

Corey Hannah

Pleasant Grove Secondary

Speech Therapy

Emily Smith

Pleasant Grove Secondary

Nurse

Christian Smith

Pleasant Grove Secondary

Behavior Team

Heather Beagley

Pleasant Grove Secondary

MS Strats Math/Science

Hailey Holmes

Pleasant Grove Secondary

MS Art

Tracy Slack

Pleasant Grove Secondary

MS/Social Skills

Deborah Ferla

Pleasant Grove Secondary

HS Math

Jessee Holcombe

Pleasant Grove Secondary

HS English

Kristi Browne

Pleasant Grove Secondary

HS Earth Science

Steven Johnson

Pleasant Grove Secondary

PE/Health

Colton Pack

Pleasant Grove Secondary

CTE CREATE

Riley Bayles

Pleasant Grove Secondary

HS Learning Skills